Komunikat prasowy Kapituły 2017

Nominacje w Nagrodach National Speakers Awards w tym roku, to oczywiście przyczynek do polemiki, opinii i poglądów wszelakich. Kapituła Nagród NSA 2017 chcąc wyjść im na przeciw, tym komunikatem jednoznacznie wskazuje na kryteria oraz walor edukacyjny Nagród. Jednocześnie podkreślając, że są to cenne, niepowtarzalne, wykonane z brązu dzieła sztuki autorstwa polskiego artysty Artura Wochniaka.

O samych kryteriach można poczytać na stronach Festiwalu oraz Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców i są to: specjalizacja, elokwencja, twórczość. Przejdźmy zatem do wyjaśnienia waloru edukacyjnego Nagród NSA. Otóż popularność, liczba odsłon, wydań itd. nie jest żadnym miernikiem, który robiłby na Kapitule wrażenie. Niestety „wielkie liczby odsłon i wydań” są dla nas fałszywie dodatnie. Wskazujemy tym samym nie tylko młodemu pokoleniu, ale i decydentom rynkowym, że zamysł klasyka, iż: „… 50 mld. much nie może się mylić – gówno jest dobre!” ma się na naszym rynku bardzo dobrze.

Dlaczego?

Ponieważ spora część komentatorów, uważa, że zwracanie uwagi na dobre, bądź złe praktyki jest niekulturalne oraz nieetyczne. Innymi słowy nie mówią, tego co myślą i z tego żyją… My jednak promujemy wersję odwrotną: mówimy, to co myślimy i z tego żyjemy. A tegoroczny Festiwal jest właśnie pod hasłem: żyjesz, tak jak mówisz. To hasło wiele tłumaczy, zwłaszcza w odniesieniu do Nagrody Pomidora. Jest ona nie tylko wartościowym dziełem sztuki, ale i wyrazem uznania, życzliwości oraz puszczeniem oka do Osób Nominowanych, w którym zaszyliśmy takie oto satyryczne przesłanie: uznajemy Twój talent i twórczość. Honorujemy Twoją elokwencję. Widzimy i doceniamy Twoją grę… Dlatego zapraszamy do naszej Wspólnoty, gdzie możesz być silnym wśród równych, a nie – silnym wśród słabych…

Jak ostatnio zauważył Pan Jerzy Gruza, odbierając Nagrodę podczas Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni: w nagrodzie istotne jest to, kto ją wręcza. Kapituła 2017 oraz Wspólnota pod nazwą Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców jest jawna oraz publiczna. I nie ma powodów, by się z czymkolwiek kryć. Życzliwie więc pozdrawia i serdecznie gratuluje Wszystkim Nominowanym dokonań osobistych oraz rynkowych. Laureatom – Dorocie Wellman i Wojciechowi Eichelbergerowi, którzy odebrali Nagrody podczas minionej Gali 2017 – życzymy wiele radości z faktu uznania i docenienia tak sporej liczby uznanych, polskich profesjonalistów. Nagroda Pomidora 2017 spokojnie czeka na Michała Wawrzyniaka w siedzibie Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Warszawie.

Dziękujemy

Kapituła NSA 2017