Gwiazdy – Laureaci statuetek National Speakers Awards 2019

9 już edycja Festiwalu Inspiracji dobiegła końca

ale wierzymy, że każdy obecny otrzymał przesłanie, które stanie się tym wiatrem w żagle, tym motorem sprawczości, tą inspiracją i pozytywną dozą emocji. Bo jak zauważyła w swojej mowie Ewa Błaszczak „Abrakadabra — kiedy mówisz — stwarzasz! O inspirowaniu, o mówieniu twórczym w zawodach twardych, nadmieniła w mowie inauguracyjnej, otwierającej Festiwal 2019 Ewa Sowińska, audytorka, wiceprezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, która będąc członkinią Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców zaznaczyła, że to właściwie inspirujące środowisko dla audytorów, prawników i doradców podatkowych.   

Dwa dni minęły dynamicznie, na luzie, refleksyjnie, ale i twórczo. Jednak za każdym razem słowo miało moc sprawczą. Życiowy plan zaczniemy realizować zgodnie z zaleceniem Wojciecha Herry „wyznaczaj własne cele i je realizuj. Nie bierz na siebie oczekiwań innych…”. Te słowa wzięli sobie jakby do serca kierownicy festiwalowych sesji m.i. Piotr Cieszewski, Kamil Kozieł, Łukasz Krasoń, Rafał Żak i Sebastian Kotow. 

Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców (SPM), po raz kolejny udowodniło na scenie, że „mamy coś do powiedzenia w życiu i w biznesie”, oraz że tworzymy unikalny, inspirujący klimat, daleki od nudnych, przeformatowanych konferencji. Robert Krool i Jacek Walkiewicz z Rady Starszych  SPM, podsumowują, że “…to wielka zasługa dyrektora programowego tegorocznej edycji Festiwalu Inspiracji Zbyszka Kowalskiego i kierowników poszczególnych sesji. Nie sposób wymienić tu wszystkich mówców, lecz warto podkreślić jedno: wszystkim członkiniom i członkom zwyczajnym oraz honorowym, jesteśmy bardzo wdzięczni za pracę misyjną, za dobrowolne zaangażowanie się na scenie i poza nią, w rozwój sztuki mówienia oraz popularyzowanie wartości SPM. Bez Was zrobienie tak inspirującego wydarzenia jak Festiwal – nie byłoby możliwe, a zebranie ponad 500 osób w Teatrze Palladium przez 2 dni, nie byłoby sensowne!”

Kolejny już raz podczas Gali National Speakers Awards, pierwszego dnia Festiwalu wręczono nagrody przyznawane przez Kapitułę oraz Wspólnotę – SPM. To wyjątkowe wyróżnienie za mówienie do rzeczy i do ludzi, za wiarygodność i użyteczność, oryginalność, własny format, zgodny kierunkowo z Kodeksem Kompetencji SPM – specjalizacja, elokwencja, twórczość – zauważają członkowie zarządu SPM Grzegorz Turniak i Dariusz Milczarek.

Nominowane w Kategoriach Hortensji były Panie: Zuzanna Skalska oraz prof. dr hab. Elżbieta Mączyńska-Ziemacka. Do nagrody Cycerona nominowano: mec. Roberta Kroplewskiego i prof. dr hab. Tomasza Szlendaka.

Laureatami tegorocznego Festiwalu Inspiracji, kreując tym samym Hortensję i Cycerona Roku 2019, zostali: Zuzanna Skalska oraz prof. dr hab. Tomasz Szlendak.

Hortensja 2019 Zuzanna Skalska

Cyceron 2019 prof. dr hab. Tomasz Szlendak

Nagroda Hortensji dla Zuzanny Skalskiej to efekt tego, że “kobiety zawsze były silne i mają dużo do powiedzenia, zarówno w przestrzeni publicznej, twórczej, jak i w zaciszu własnej pracowni, własnego domu…” co zaznaczyła w swojej wypowiedzi Hortensja 2017 – red. Dorota Wellman.

Wojciech Eichelberger – Cyceron 2017 – zauważył, iż “…mimo niekontrolowanej pasji do kolekcjonowania krawatów, kolejny laureat Cycerona, Tomasz Szlendak ma coś szczególnego do powiedzenia. A do tego coś bardzo wartościowego. I to nie tylko na temat epidemii chorób zakaźnych, do jakich zaliczamy głupotę…”

Pomidor 2019 – Szymon Majewski

Trzecia kategoria POMIDOR jest kategorią satyryczną, i choć wzbudziła, podobnie jak w poprzedniej edycji, sporo mieszanych emocji, to zamiarem jej przyznania była motywacja do dalszej pracy. Wśród nominowanych pojawił się Daniel Józek Kuczaj (Qczaj) czy Michał Bodzioch (Dziki Trener). Laureatem Pomidora został Szymon Majewski, którego Kapituła ceni za wyróżniającą się twórczość sceniczną, osobowość medialną, a jednocześnie honoruje i życzliwie zaprasza do bardziej użytecznego dzieła na rzecz publiczności, kierunkowo zgodnego z Kodeksem Kompetencji SPM – specjalizacja, elokwencja, twórczość.

Pół żartem, pół serio, bo tak należy traktować POMIDORA, jak i komentarz do niej mistrzów sceny prof. Wojciecha Malajkata i red. Michał Kobosko, że „Jakoś już jest, teraz czas na jakość”! A osobiste przesłanie Kapituły Męskiej wybrzmiewa w ten sposób: Szymonie! Tęsknimy za Twoją mądrością, brakuje nam Ciebie… przestałeś inspirować, ale my wiemy, że umiesz to robić po mistrzowsku!

Nagroda Pomidora 2019 spokojnie czeka na Szymona Majewskiego u Wojciecha Herry, a w przypadku braku odbioru w siedzibie SPM w Warszawie.

Wręczone laureatom statuetki to wyjątkowe dzieła sztuki wykonane z brązu, autorstwa polskiego artysty Artura Wochniaka. “Obdarowani poczuli ten kilkukilogramowy ciężar we własnych dłoniach, no ale takie piękno musi ważyć… i jest uzasadnione, by się pod tym ciężarem lekko ugiąć” komentuje Ewa Sowińska, wiceprezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów.

Drugi dzień festiwalu zwieńczyła Gala „Mowa Roku 2019” i przyznane podczas niej nagród.

Nagroda Publiczności 2019 Łukasz Krasoń

Nagroda Jury 2019 Rafał Żak

Nagrodą Publiczności uhonorowano w pełni zasłużonego za moc motywacji Łukasza Krasonia, który następującymi słowy skomentował wyróżnienie: „Dziękuję wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos. To niesłychanie miłe dostać takie wyróżnienie, tym bardziej że na Festiwalu Inspiracji występują najlepsi mówcy w Polsce”.

Nagrodę Jury otrzymał Rafał Żak, który z charakterystyczną sobie dozą humoru napisał w mediach społecznościowych: „Po raz pierwszy Stowarzyszenie Profesjonalnych Mówców przyznało nagrodę za mowę roku w trakcie Festiwalu Inspiracji. Po raz pierwszy nagrodę otrzymałem ja. Cieszę się ogromnie. Tym bardziej że pokazałem trudną rzecz: W jaki sposób z badaniami, starcie przegrywają popularne cytaty motywacyjne…”.

Podsumowanie Festiwalu okiem dziennikarskim: „właściwy redaktor na właściwym słowa miejscu”, to według Michała Gajewskiego, redaktora naczelnego Magazynu Businessman.pl, postawa i kompetencja do tego, aby – ze sceny nie schodzić, a słowem raczyć… Zaś nominowany do Cycerona 2019 mecenas Robert Kroplewski podsumował swój pobyt z nami, jako: pozytywnie normatywny, z klauzulą sumienia i paragrafem satysfakcji z udziału w tak inspirującym wydarzeniu. Na finalne wyróżnienie zasługują jeszcze dwie szczególne postacie związane z SPM – zauważa Marek Skała członek Rady Starszych SPM, a są to:

Monika Nowacka – Sahin, nasza organizatorka, osoba o wielkim sercu i zaangażowaniu wraz ze swoim profesjonalnym zespołem z Meet & Grow oraz red. Marek Kacprzak, który poprowadził tegoroczną Galę National Speakers Awards w sposób pomysłowy, godny i bardzo podniosły…” Nie zabrakło też innych gatunków sztuki scenicznej, bo deserowo wystąpił Milczarek&BukowskiTRIO z najnowszym repertuarem teatralnym, a wieczór po Gali NSA uświetnił koncert Aleksandry Świdzińskiej, która dosłownie wyśpiewała Dariuszowi Milczarkowi “Happy birthday Mr. President…” bo to był ten dzień i ten jubilat.

Laureatom Nagród SPM oraz nowo przyjętym Członkiniom i Członkom Honorowym – serdecznie gratulujemy i życzymy wielu twórczych, inspirujących myśli oraz słów.

Zaszczytny skład Kapituły NSA 2019 przedstawia się następująco:

Kapituła kobieca

 1. Dorota Wellman – dziennikarka, wydawca, producentka programów radiowych i telewizyjnych, laureatka nagrody Hortensji – 2017, honorowa członkini SPM.
 2. dr Daria Tataj – założycielka i dyrektor generalna Tataj Innovation, przewodnicząca doradców wysokiego szczebla dla komisarza UE ds. badań, nauki i innowacji.
 3. Ewa Sowińska – audytorka, wiceprezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów, mentorka biznesu, członkini SPM.
 4. Ewa Błaszczak – trenerka biznesu, ekspert zarządzania i komunikacji, doradca podatkowy, zawodowa mówczyni, członkini SPM.
 5. Agnieszka Servaas – prezes zarządu VIVE Management, współtwórca VIVE Group – inicjatorka nurtu Textile Upcycling, filantrop, zaangażowana w inicjatywy wspierające rozwój dzieci i młodzieży, honorowa członkini SPM.
 6. Aleksandra Gren – dyrektor generalna i członkini zarządu Fiserv Polska, zwyciężczyni Goldman Sachs & Fortune Global Women Leaders Award 2018.
 7. Angelika Chimkowska – ekspertka oswajania zmian, manager i trener, absolwentka Executive MBA, członkini SPM.
 8. Agnieszka Maruda-Sperczak – ekspertka ds. komunikacji, motywacji i rozwoju, trenerka biznesu, zawodowa mówczyni, członkini SPM.

Kapituła męska

 1. Red. Michał Kobosko – szef warszawskiego Biura Atlantic Council, honorowy członek SPM.
 2. prof. Wojciech Malajkat – aktor, pedagog filmowy i teatralny; profesor zwyczajny, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.
 3. Wojciech Eichelberger – psycholog, psychoterapeuta, autor książek, laureat nagrody Cycerona – 2017, honorowy członek SPM.
 4. red. Marek Kacprzak – kulturoznawca, trener, wykładowca, autor programów radiowych oraz telewizyjnych, członek SPM.
 5. Red. Michał Bartłomiej Gajewski – wydawca i redaktor naczelny magazynu Businessman, honorowy członek SPM.
 6. Jacek Walkiewicz – psycholog i mówca inspiracyjny, członek SPM
 7. Marek Skała – autor książek, mówca inspiracyjny, założyciel SPM
 8. Grzegorz Turniak – mówca inspiracyjny, założyciel i członek Zarządu SPM
 9. Dariusz Milczarek – współtwórca Mentorig Theater w Polsce, założyciel i wiceprezes zarządu SPM
 10. Robert Krool – współtwórca Mentorig Theater w Polsce, założyciel i prezes zarządu SPM